Веднъж след като сте свикнали с кърменето, то започва да се превърща в естествена част от ежедневието. Освен това, самото кърмене значително улеснява майката с храненето, като се избягва безкрайното миене и стерилизиране на шишета за мляко, купуването, приготвянето и темеперирането му, а освен това се спестяват и финансови средства. Да оставим настрана практичната част, по-важното е, че чрез кърмата доставяме на бебето най-балансираното и пълноценно хранене, модулира се имунната му система и се осигурява пасивен имунитет. Отчитат се редица ползи за майката-намален риск за развитие на остеопороза, рак на гърдата и яйчниците, по-лек следродилен период и др.
При създаването на допълнителен имунитет, продължителността и качеството му зависи от количеството кърма и прдължителността на прием.
Не съществува горна граница за кърмене според Aмериканската aкадемия на педиатрите (American Pediatric Academy) и Световната здравна организация (World Health Organization). Препоръчва се изключително кърмене през първите 6 месеца от живота, захранване от 6-месечна възраст и при възможност, продължително кърмене до първата година. Няма горна възрастова граница за отбиване на кърмачето. Този процес остава изцяло избор на майката, в зависимост от нейното физическо и психическо състояние, възможности и мотивация.
Кърмата има своята роля през първата година от живота на детето, но освен това е изключително важно, навреме да се представи твърдата храна.
До около шестия месец, най-критични са запасите на желязо и цинк, така че най-важно е първо да захраните кърмачето с основна зеленчукова или плодова храна и бързо да добавите местни пюрета.
Съществуват митове, че оризовите каши подпомагат заспиването и покоя на детето през нощта, дори смесени с кърма, но до момента няма подобни доказателства.
Естественото хранене може да продължи дълго време без необходимост от изпомпване, при наличието на две кърмения дневно. Ако забременеете докато кърмите по-голямо дете, е възможно да се появи болезненост в гърдите или зърната, както и промяна във вкуса и количеството на кърмата. Около раждането отново започва отделянето на коластра.
Период на отказване от естественото хранене
Този момент е възможно да бъде воден от майката или от кърмачето:
Преждевременното отказване при деца под 1-годишна възраст, може да е нормален период на разсейване, като част от нервно-психичното развитие, който погрешно се интерпретира, като желание на детето да спре естественото хранене.
Грешно е продължителното хранене да се интерпретира, като отказ на детето от кърмене.
В този случай, периодично изпомпвате кърмата и я съхранявате. Продължете кърменето след кратка пауза.
При децата над 1-годишна възраст:
Бъдете търпеливи, отказването от естествено хранене е продължителен процес!
Ако усилията не дават резултат до седмица, се обърнете към личния лекар или специалист по кърменето.
Източник: puls.bg
Най-големият Здравен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на здравеопазването, медицината и подържането на здрав дух и здраво тяло. Свързващ Ви с най-добрите доктори, лечебни заведения и ветеринарни клиники. Предоставящ Ви възможността за онлайн запазване на часове. Zdravenportal.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за здравни услуги, съвети и специалистите и заведенията, които ги предлагат.
Copyright ©2015 - 2025 www.zdravenportal.com by WebSolution Ltd.