Кърменето, без съмнение, е най-добрият избор за хранене на бебето. Майчиното мляко осигурява всички хранителни вещества, от които се нуждае новороденото през първите месеци от живота си. Кърмата му дава и необходимите му имунни тела, които го предпазват от болести. Но освен, че е равен на „здраве” и за детето, и за майката, процесът на кърмене е и своеобразна „антистрес”- терапия. Ето защо...
Нивата на окситоцин – хормонът на щастието, при жената се покачват още по време на бременността и след раждането, което е свързано с осъществяването на близката връзка майка-дете при всички видове бозайници. А кърменето е най-прекият път към създаване на тази неразривна връзка. Оказва се, че то има и антистрес ефект за кърмещата майка. Изследвания показват, че при жените, които са кърмили, намалява рискът от развитие на някои свързани със стреса заболявания, например, сърдечносъдовите. По-нисък е и рискът за поява на хипертония, и диабет тип 2. Колкото повече деца е родила една жена и колкото по-дълго е кърмила, толкова по-силен е превантивният ефект.
И това е обусловено от освобождаването на окситоцин при процеса на образуване на кърмата и при кърменето на бебето. В процеса на кърмене се наблюдават също така: намалена физическа активност, намалена реактивност към определени видове стрес, понижаване на кръвното налягане и на нивата на стресовия хормон кортизол в отговор на контакта „кожа-до-кожа” между майка и бебе. По този начин природата се грижи майката да насочи изцяло вниманието и енергията си към рожбата си и към нейното изхранване. Допирът или контактът „кожа в кожа” също води до отделяне на окситоцин. Колкото повече майката се грижи за рожбата си, толкова по-високи са нивата на окситоцин.
Какво да правим, ако бебето се храни с мляко за кърмачета?
Действително кърмачките са изложени на по-високо отделяне на окситоцин в отговор на кърменето и допира до бебето. Докато при майките, които хранят детето от бутилка, има единствено контакт „кожа в кожа”. Как можем да ускорим създаването на връзката майка-бебе?
Има много и разнородни причини, поради които една жена е възможно да не успее (или да не иска) да кърми. И всяка майка трябва да бъде уважавана и подкрепяна, независимо как храни своята рожба. Но тъй като в течение на много месеци храната, защитата и емоционалната връзка за бебето са съсредоточени в една точка, а именно - майчината гръд, добре е майката да се опита възможно най-пълно да пресъздаде (да имитира) процеса на кърмене при всички случаи. За целта може да направи следното:
Здрава майка = здраво бебе! Как да се погрижите за себе си?
Източник: puls.bg
Най-големият Здравен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на здравеопазването, медицината и подържането на здрав дух и здраво тяло. Свързващ Ви с най-добрите доктори, лечебни заведения и ветеринарни клиники. Предоставящ Ви възможността за онлайн запазване на часове. Zdravenportal.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за здравни услуги, съвети и специалистите и заведенията, които ги предлагат.
Copyright ©2015 - 2025 www.zdravenportal.com by WebSolution Ltd.