Как да ги различим и как да използваме най-популярните хомеопатични средства за лечението им.
Настинката и грипът са най-честата причина за посещенията при лекаря през есенно-зимния период, както и за отсъствията от училище и от работа. Как да ги различаваме и какви мерки да вземем, за да подпомогнем естествената защита на организма в битката с вирусите?
Настинката протича с постепенно влошаване, за около седмица до 10 дни, с вариращи по тежест оплаквания (леки до умерени) от: хрема или запушен нос, болки в гърлото, кашлица, главоболие и понякога, особено при децата, висока температура (леко до умерено повишена - 37,5 – 38 С).
Грипът е заболяването, което плаши по-силно повечето хора. Характеризира се с бързо начало – внезапно, рязко покачване на висока температура (39-40 С), силна отпадналост, често придружени с: главоболие, болка при движение на очите, зачервени очи, непоносимост към светлина, болезненост на мускулите и ставите, втрисане. Допълват ги зачервено, болезнено гърло и суха кашлица. Тези оплаквания и цялостното неразположение могат да продължат дори две и повече седмици и обикновено изискват почивка и домашно лечение за болния. Лошата слава на грипа е свързана със смъртните случаи, тъй като може да бъде опасен при по-малките или по-възрастните пациенти, особено при наличие на хронични заболявания като диабет, астма и др. При тези групи хора при всяко съмнение за заболяване от грип и при поддържане на висока температура в продължение на 2-3 дни е задължително да се потърси консултация с лекар.
Конвенционалното лечение
То включва широк кръг симптоматични средства под формата на капки за нос и спрейове за хрема, таблетки, сиропи, прахчета за разтваряне. Нестероидните противовъзпалителни средства целят понижаване на температурата и обезболяване срещу треската, главоболието, болките в гърлото. Назалните спрейове или капки облекчават дишането при запушен нос и др.
Особено популярни са комбинираните препарати, съдържащи две или повече от горните лекарства. Те обаче имат някои ограничения – не всички са подходящи за деца или за пациенти с придружаващи хронични заболявания. В допълнение, тези медикаменти са насочени към обща група симптоми, без да се вземат предвид индивидуалните нужди на болния или специфики на протичащото заболяване.
Независимо дали става въпрос за настинка или за грип, препоръчително е болният да отдели време за повече почивка спрямо тежестта на симптомите, да приема много течности и да подкрепи естествената защита на организма. Правилната грижа за здравето изисква време, а когато е нужно и домашно лечение, но по този начин се избягва разпространението на инфекцията, намалява рискът от поява на усложнения.
Алтернативни методи
Хомеопатичната терапия, например, е подходяща за всички възрастови групи, без опасност от нежелани странични ефекти и лекарствено взаимодействие. Хомеопатичните лекарства имат бързо действие за облекчаване на острите оплаквания, стимулират имунитета, ускоряват оздравителния процес и предотвратяват настъпване на усложнения. Изборът на хомеопатичния медикамент задължително е свързан с индивидуалните симптоми на пациента. Ето на какво трябва да се обърне внимание*:
При висока температура с внезапно начало на болестта
Аконит D6 - подходящ е при внезапно покачване на температурата (до 39-40 C), често след излагане на студ или силен вятър. Болният има суха треска – кожата му е зачервена, гореща и суха, липсва изпотяване. Температурата е постоянна (не варира), зениците на очите са стеснени, болният изпитва обща възбуда и силна тревожност. При настъпване на изпотяване Аконит може да се замени с Беладона.
Беладона D6 – препоръчва се при настинка или грип с бързо покачваща се висока температура (до 39 С). Пациентът е трескав, лицето му е зачервено и горещо, но крайниците са студени. Кожата е зачервена, потна („вдига пара” под завивката). Състоянието е съпроводено със свръхчувствителност към светлина и шум. Зениците са разширени, погледът – блестящ.
При заболявания с постепенно начало и постепенно покачване на температурата
Хомеопатичните монопрепарати в ниски и средни D-потенции (D6, D10, D 12) могат да се използват при остри състояния и са подходящи за първа помощ и като стартова терапия до консултация с лекар. При остро състояние препоръчителният прием е на 2 часа по 1 доза (5-10 глобули). След настъпване на подобрение - 3-4 пъти по 1 доза, до пълно оздравяване. Предоставената информация не отменя необходимостта от лекарска консултация.
Източник: puls.bg
Най-големият Здравен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на здравеопазването, медицината и подържането на здрав дух и здраво тяло. Свързващ Ви с най-добрите доктори, лечебни заведения и ветеринарни клиники. Предоставящ Ви възможността за онлайн запазване на часове. Zdravenportal.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за здравни услуги, съвети и специалистите и заведенията, които ги предлагат.
Copyright ©2015 - 2025 www.zdravenportal.com by WebSolution Ltd.