Коронавирус – как да предпазим психическото си състояние

Коронавирус! Това е най-често изричаната дума през последните няколко месеца. Ситуацията е сериозна и заслужава нашето внимание, но понякога твърде многото информация, препоръки, напътствия и предупреждения могат да повлияят зле на психичното ни състояние.

Има много тънка линия между това да сме внимателни към нещо и да бъдем обсебени от него. Някои хора постоянно търсят информация за заболелите, за симптомите и развитието на коронавируса. Опитват се да научат колкото се може повече за предпазните мерки, за направата на дезинфектанти и шиенето на маски.

Всичко това е добре, тъй като човек трябва да бъде информиран, но вглъбяването във вируса може да се окаже много по-опасно от самия него. Това, което трябва да правите по време на пандемия е да поддържате добра лична хигиена, да стоите повече вкъщи и да спазвате препоръките на компетентните органи.

Паниката обаче също е голям проблем по време на пандемия. Затова експертите споделят няколко съвета, с които да поддържаме психичното си състояние в норма.

Проверете източниците си на информация

В момента ни залива информация за коронавируса. Всеки един сайт, телевизия и вестник превръща заразата в своя централна тема и се опитва да даде на аудиторията си колкото се може повече факти и препоръки.

В това море от източници обаче има и такива, които не са много достоверни. Според експерти, е добре да отсеете тези, на които вярвате и са 100% проверени. Най-добре е да търсите информация от Министерството на здравеопазването или от Министерството на транспорта, ако ще пътувате скоро.

Също така е хубаво да намалите проверката на думата „коронавирус“. Независимо дали сте се абонирали за новинарски сайтове, хаштагове и новини, не посягайте към телефона веднага щом видите на екрана нещо за заразата.

Лин Буфка съветва да оставите телефона си, когато се приберете вкъщи, за да може да се дистанцирате от цялата буря от информация, която ни залива всеки час. „Опитайте се да свикнете, че няма да знаете всичко и това е добре“, казва тя пред CNN.

Достъпът до социалните мрежи също трябва да бъде ограничен. Въпреки че чрез тях достигате до много от приятелите и роднините си, те са също поле за изява на фалшиви сайтове, неверни твърдения и множество лъжливи съвети.

Информацията там рядко е проверена, затова е по-добре да инсталирате на телефона си новинарски приложения, от които да се информирате, а не да вярвате на всичко написано във Фейсбук.

Признайте страховете си

Пандемия е страшно понятие. Когато към него добавим и социалната изолация и затворените търговски обекти, ситуацията се превръща в апокалиптична. Това може да повлияе сериозно на някои хора, които имат страх от смъртта и свързват подобно положение именно с нея и края на света.

„Страх от смъртта е заложен дълбоко в душата на всеки от нас“, казва Буфка. Тя допълва, че трябва обаче да се замислим колко реалистичен е този страх и какъв е процентът да стигнем до такъв край.

Хубаво е да разберем колко ние сме застрашени от коронавируса и има ли реална опасност за нашите близки. Според информация на Световната здравна организация, заразата покосява възрастните хора и тези с предходни заболявания. Имунната система на голяма част от световното население е достатъчно силна, за да пребори вируса.

И дори най-големият ви страх да се превърне в реалност – вие или ваш близък се зарази, не губете надежда. „Често надценяваме това, което ни се случва и подценяваме нашите възможности за справяне със ситуацията“, казва Буфка пред CNN.

Други пък нямат такъв голям страх от смъртта, но ги притеснява карантината и социалната изолация. Тревожат се дали ще имат възможност да работят и дали ще стигнат хранителните продукти в магазините.

Това поражда едно паническо презапасяване, което не е нужно. Според властта, в България има достатъчно храна за населението и това тичане към магазините е крайно ненужно.

Все пак трябва да бъдете подготвени за социалната изолация. Може би, това е най-тежкото изпитание за всеки от нас. Затова е добре да съставите списък с неща, които може да правите вкъщи – да гледате филм, да наредите пъзел, да поиграете игри със семейството.

Ако се притеснявате за финансовото си състояние през следващите месеци, вижте какви спестявания имате. Ще стигнат ли те за този период? Имате ли човек, на когото да се обадите, ако имате нужда от помощ? Подготовката за тези страхове ще ви помогне да ги държите под контрол.

Помислете за другите

Ако страховете за коронавируса не ви дават почивка, помислете какво може да направите за околните и как може да им помогнете в това време. Ако имате възрастен съсед, може да напазарувате вместо него, за да не му се налага да излиза от вкъщи.

Разбира се, всичко това се прави, ако сте 100% сигурни, че вие или човекът, на когото помагате, не сте носители на коронавирус.

Потърсете помощ, но с мярка

Във време на социална изолация, разговорите между приятели и роднини не трябва да прекъсват. Ако сте далече от дома, звънете често на родителите си, потърсете баба и дядо, за да ги попитате как са. А социалните мрежи винаги ще ви държат на една ръка разстояние от приятелите.

Тук обаче има и един тънък момент. Ако някой от вашите близки или приятели също се страхува от коронавируса, добре е да намалите информацията, с която го снабдявате. Не споделяйте и вашите страхове, свързани със заразата, защото така още повече ще притесните човека отсреща.

„Потърсете човек, който се справя със ситуацията по различен начин. Той ще може да ви успокои и да ви даде няколко полезни съвета“, казва Буфка.

Ако страховете ви започват да взимат превес, нужно е да се свържете с професионалист. Тази терапия не е нужно да продължава дълго време, а просто да ви успокои в момента. Потърсете терапевт, който може да изнася лекциите си онлайн или по телефона, за да не ви се налага да излизате от вкъщи.

Не забравяйте основните си нужди

Най-важното е да не се вглъбявате толкова много в ситуацията. Пандемията е факт, но това не означава, че само тя трябва да ви е в главата. Не забравяйте за важните неща в живота и ежедневните ви нужди, които да ви поддържат здрави.

„В стресови времена обикновено не внимаваме в нещата, които са наистина важни“, казва Буфка. Тя съветва да спим достатъчно, да се храним нормално и да не забравяме за физическите упражнения. Дори затворени вкъщи имате възможност да правите регулярната си тренировка чрез онлайн уроци.

Йогата и медитацията са други решения за справяне със стреса. Те ще ви помогнат да избягате от лошите мисли и да се отпуснете.

Източник: tialoto.bg

До мен


Мобилното приложение "До Мен" е направено с цел да улесни максимално достъпът на потребителя до всички полезни, необходими и нужни за него услуги, като му осигури най-близка дестинация, придружена с навигация и контактна информация за търсената от потребителя услуга. Важното за нас е да създадем за потребителите на приложението удобство и комфорт при намирането, свързването и достигането на желаните от тях услуги.

Medical Organizer


Medical Organizer е софтуер, изграден специфично за всички клиенти на zdravenportal.com, за да оптимизира и улесни връзката между пациента и здравните специалисти.
Използвайки Medical оrganizer, имате възможността да структурирате графика си, да планирате и разпределяте безпроблемно ангажиментите си, да контролирате цялостния работен процес и да комуникирате изключително лесно с настоящите и бъдещи Ваши пациенти.

Вижте още...

Zdravenportal.com
най-функционалният и посещаван сайт за здравеопазване в България

Най-големият Здравен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на здравеопазването, медицината и подържането на здрав дух и здраво тяло. Свързващ Ви с най-добрите доктори, лечебни заведения и ветеринарни клиники. Предоставящ Ви възможността за онлайн запазване на часове. Zdravenportal.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за здравни услуги, съвети и специалистите и заведенията, които ги предлагат.