Как нарушенията на съня влияят на невродегенеративните заболявания

Невродегенеративните заболявания са състояния, при които невроните на централната нервна система спират да работят или бавно умират, причинявайки различни неврологични признаци и симптоми, които се влошават с времето и са нелечими. Те могат да се проявят поради генетичен компонент, тумор или инсулт. Невродегенеративните заболявания по-често засягат хора, които работят в токсична среда или злоупотребяват с алкохол.

Изследване на Университета в Торонто показва, че нарушенията на съня могат да бъдат ранен признак на неврологични заболявания.

От 60-те години на миналия век учените твърдят, че сънищата се случват в REM-фаза и че мозъчният ствол е ключова област за контролирането им. Тази част на мозъка комуникира с хипоталамуса, за да преминава от будно състояние към сън и обратно.

По този начин глутаматергичните SubC клетки (които регулират прехода между REM-фазата и Non-REM-фазата) започват верижна реакция. Тези клетки са получили името си от мозъчната област, на която принадлежат: subcoeruleus nucleus или SubC. Реакцията причинява освобождаване на GABA- невротрансмитер, който в същото време намалява нивото на активност в хипоталамуса и мозъчния ствол. Всъщност GABA-невроните отговарят за контролирането на REM-съня и по-специално за мускулната парализа по време на дълбок сън.

Когато тези клетки започнат да се активират, се осъществява бърз преход към REM-сън. Мозъчният ствол изпраща сигнали, така че мускулите да се отпуснат, а крайниците да не се движат. Имайки това предвид, изследователите са си поставили за задача да анализират REM-нарушения на съня като катаплексия, нарколепсия, както и поведенческо разстройство, свързано с REM-съня.

Поведенческо разстройство, свързано с REM-съня

Това е сравнително рядко разстройство, което настъпва по време на REM-съня. Най-често засяга мъже на средна възраст, които в миналото са страдали от неврологично заболяване. Смята се, че 1/3 от засегнатите ще развият болест на Паркинсон до 10-20 години след началото на заболяването. Поведенческото разстройство, свързано с REM-съня, се характеризира с прояви на раздразнителност и агресия по време на сън, като след събуждане пациентите съобщават за страшни или странни сънища.

Специалистите смятат, че тази патология повишава риска от самонараняване или нараняване на околните. Добрата новина е, че поведенческото разстройство, свързано с REM-съня обикновено е лечимо.

Сънят включва включва 3 фази: будно състояние, REM-сън, Non-REM-сън. По време на REM-съня електрическата активност на мозъка е подобна на тази в будно състояние. Въпреки това REM-фазата включва временна мускулна парализа. При някои нарушения на съня, като нарколепсия, парасомния или поведенческо разстройство, свързано с REM-съня, почти не се откриват разлики между различните етапи. Експертите смятат, че „неврологичните бариери”, които отделят етапите на съня, не работят правилно, въпреки че причината за тези явления все още не е ясна. При хората с поведенческо разстройство, свързано с REM-съня, не настъпва мускулна парализа, ето защо те могат да движат телата си, докато сънуват странни или страшни сънища.

Поведенческо разстройство, свързано с REM-съня и връзката му с невродегенеративни заболявания

По време на работата си учените от Университета на Торонто са направили интересно откритие: поведенческото разстройство, свързано с REM-съня, съпътства няколко невродегенеративни заболявания, които се проявяват при по-възрастните хора. Тези нови данни навеждат на мисълта, че невродегенеративните процеси първоначално засягат веригите на REM съня и по-конкретно SubC невроните.

Също така учените отбелязват, че повече от 80% от хората, които страдат от поведенческо разстройство, свързано с REM-съня, в крайна сметка развиват синуклеинопатии, като болестта на Паркинсон и Деменция с телца на Леви (ДТЛ).

Това изследване показва, че нарушенията на съня могат да бъдат ранен признак на невродегенеративни заболявания, които могат да се проявят 15 години по-късно.

Заслужава да се отбележи, че болестта на Паркинсон и ДТЛ са свързани с анормално натрупване на алфа-синуклеинов протеин – той образува токсични струпвания в мозъка и нервите на чревната стена.

Ето защо учените очакват, че изследването на споменатия протеин ще даде по-ясен отговор на въпроса дали невропротективните терапии биха могли да предотвратят развитието на невродегенеративни заболявания.

Източник: framar.bg

До мен


Мобилното приложение "До Мен" е направено с цел да улесни максимално достъпът на потребителя до всички полезни, необходими и нужни за него услуги, като му осигури най-близка дестинация, придружена с навигация и контактна информация за търсената от потребителя услуга. Важното за нас е да създадем за потребителите на приложението удобство и комфорт при намирането, свързването и достигането на желаните от тях услуги.

Medical Organizer


Medical Organizer е софтуер, изграден специфично за всички клиенти на zdravenportal.com, за да оптимизира и улесни връзката между пациента и здравните специалисти.
Използвайки Medical оrganizer, имате възможността да структурирате графика си, да планирате и разпределяте безпроблемно ангажиментите си, да контролирате цялостния работен процес и да комуникирате изключително лесно с настоящите и бъдещи Ваши пациенти.

Вижте още...

Zdravenportal.com
най-функционалният и посещаван сайт за здравеопазване в България

Най-големият Здравен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на здравеопазването, медицината и подържането на здрав дух и здраво тяло. Свързващ Ви с най-добрите доктори, лечебни заведения и ветеринарни клиники. Предоставящ Ви възможността за онлайн запазване на часове. Zdravenportal.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за здравни услуги, съвети и специалистите и заведенията, които ги предлагат.