Как да тренираме при болки в ставите?

Физическата активност помага при голяма част от ставните заболявания, но често болката е причината, която се изтъква за отказ от тренировки. Изследователи в областта доказват, че някои комплекси упражнения оказват редуциращ ефект върху артритната болка и дори могат да бъдат включвани

като част от лечението.

Остарелите разбирания, че пациенти с артрит не трябва да практикуват каквато и да било физическа активност, за да не увреждат допълнително ставите се отхвърлят.

Смята се, че физическата активност има отношение към намаляване на възпалението, сковаността и дори ставната болка. Тренирането на мускулатурата позволява осъществяване на протективната ѝ роля върху ставите – съответно предпазване от евентуални травми, с разкъсване и увреждане на връзките.

Чрез редовно спортуване се повишава гъвкавостта, което е пряко свързано с намаляване на травматизма.

От значение е вземане на допълнителни мерки при хора със ставни заболявания, за да се осигурят максимално ползи, без претоварване, което би довело до обратния ефект.

Подходящо е комплексът от упражнения да бъде съставен от кинезитерапевт или професионален фитнес инструктор. В началото е нормално болката да се засили, но при професионално съставена програма от упражнения първите резултати са налице още в рамките на няколко седмици.

Някои кинезитерапевти, включително и фитнес инструктори организират специални групи за упражнения за лица с артритни болки, които в процеса се адаптират към индивидуалното състояние на всеки.

Основно значение има загрявката преди започване на тренировката. В противен случай рискът от травми и усилване на болката се увеличава. Отпускащо действат топлинните процедури преди тренировка.

Основните видове упражнения, които се препоръчват са тези за гъвкавост и разтягане. Подходящо е изпълнението им поне веднъж на ден в рамките на 10-15 минути. Йога и тай-чи са подходящи. По отношение на мускулите се препоръчват изометрични упражнения – които са без натоварване на ставите.

Не на последно място се препоръчват и аеробни упражнения – например ходене, но не и джогинг или бягане. Водната гимнастика и плуването са изключително подходящи, тъй като позволяват изключване натоварването на ставите.

Задължително е след приключване на упражненията да се направи и разгрявка в рамките на поне 5 до 10 минути. Може да се завърши и с разтягане.

 

 

Източник:Puls.bg

До мен


Мобилното приложение "До Мен" е направено с цел да улесни максимално достъпът на потребителя до всички полезни, необходими и нужни за него услуги, като му осигури най-близка дестинация, придружена с навигация и контактна информация за търсената от потребителя услуга. Важното за нас е да създадем за потребителите на приложението удобство и комфорт при намирането, свързването и достигането на желаните от тях услуги.

Medical Organizer


Medical Organizer е софтуер, изграден специфично за всички клиенти на zdravenportal.com, за да оптимизира и улесни връзката между пациента и здравните специалисти.
Използвайки Medical оrganizer, имате възможността да структурирате графика си, да планирате и разпределяте безпроблемно ангажиментите си, да контролирате цялостния работен процес и да комуникирате изключително лесно с настоящите и бъдещи Ваши пациенти.

Вижте още...

Zdravenportal.com
най-функционалният и посещаван сайт за здравеопазване в България

Най-големият Здравен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на здравеопазването, медицината и подържането на здрав дух и здраво тяло. Свързващ Ви с най-добрите доктори, лечебни заведения и ветеринарни клиники. Предоставящ Ви възможността за онлайн запазване на часове. Zdravenportal.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за здравни услуги, съвети и специалистите и заведенията, които ги предлагат.