Има редица важни въпроси, които са били обсъждани в историята на психологията на развитието. Основните въпроси включват следното:
Дали развитието се дължи повече на генетиката или на околната среда?
Дали развитието се случва бавно и гладко, или промените настъпват на етапи?
Дали преживяванията в ранна детска възраст оказват най-голямо въздействие върху развитието или по-късните събития са еднакво важни?
Научете повече за тези основни въпроси и това, в което много психолози вярват днес.
Природа срещу възпитание
Дебатът за относителния принос на наследството и околната среда, обикновено наричан дебат за "природата срещу възпитанието", е един от най-старите въпроси във философията и психологията. Философи като Платон и Декарт подкрепят идеята, че някои идеи са вродени. От друга страна, мислители като Джон Лок говорят за tabula rasa — убеждението, че умът е празен при раждането, а опитът ни определя нашите знания.
Днес повечето психолози вярват, че взаимодействието между тези две сили определят развитието. Някои аспекти на развитието са ясно биологични, като пубертета. Въпреки това, началото на пубертета може да се повлияе от фактори на околната среда като диета и хранене.
Ранен опит срещу по-късен опит
Второ важно съображение в психологията на развитието включва относителната важност на ранните преживявания в сравнение с тези, които се появяват по-късно в живота.
Дали сме по-засегнати от събития, настъпили в ранна детска възраст, или по-късните събития играят също толкова важна роля?
Психоаналитичните теоретици са склонни да се съсредоточават върху събитията, които се появяват в ранното детство. Според Фройд голяма част от личността на детето е напълно установена до петгодишна възраст. Ако това наистина е така, онези, които са израснали в бедност или са били малтретирани като деца, никога не биха могли да се приспособят или да се развият нормално.
За разлика от психоаналитиците, изследователите са установили, че влиянието на събитията от детството невинаги имат доминиращ ефект върху поведението през целия живот. Много хора с лошо детство се развиват нормално в добре адаптирани възрастни.
Последователност срещу непоследователност
Третият основен проблем в психологията на развитието е този за последователността. Промяната настъпва плавно във времето или чрез поредица от предварително определени етапи? Някои теории за развитието твърдят, че промените са просто въпрос на количество; децата показват повече от определени умения, докато растат. Други теории очертават поредица от последователни етапи, в които се появяват умения в определени точки от развитието. Повечето теории попадат в три основни области:
Анормално поведение срещу индивидуални различия
Едно от най-големите притеснения на много родители е дали детето им се развива нормално. Основните етапи в развитието предлагат насоки за възрастите, в които обикновено се появяват определени умения и способности, но довеждат до опасения, когато детето е леко извън норма.
Докато теориите на развитието се фокусират исторически върху дефицитите в поведението, фокусирането върху индивидуалните различия в развитието е все по-актуално.
Психоаналитичните теории традиционно са насочени към абнормно поведение, така че теориите за развитието в тази област са склонни да описват дефицитите в поведението. Теориите за ученето разчитат повече на уникалното въздействие на околната среда върху индивида, така че индивидуалните различия са важен компонент на тези теории. Днес психолозите разглеждат както нормите, така и индивидуалните различия, когато описват развитието на детето.
Източник: framar.bg
Най-големият Здравен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на здравеопазването, медицината и подържането на здрав дух и здраво тяло. Свързващ Ви с най-добрите доктори, лечебни заведения и ветеринарни клиники. Предоставящ Ви възможността за онлайн запазване на часове. Zdravenportal.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за здравни услуги, съвети и специалистите и заведенията, които ги предлагат.
Copyright ©2015 - 2025 www.zdravenportal.com by WebSolution Ltd.