В сезона на вирусите и настинките, хранителният режим е много важен, за да може имунната система да работи правилно. Когато тя е претоварена, човек няма тонус и се разболява по-лесно. Основната причина за това е възпалението в тялото.
„Един от начините да помогнете на имунната система, която е претоварена, е да се храните чрез добре балансирана, здравословна диета“. Това коментира пред Еverydayhealth ревматологът Моника Пиецик. И дава пример с това, че пресните плодове и зеленчуци, пълнозърнестите храни и качествените млечни продукти с ниско съдържание на мазнини, са най-добрият избор за силен имунитет през зимата.
Рискови групи
Децата, бременните и възрастните с автоимунни и други заболявания като ревматоиден и псориатичен артрит, тиреоид на Хашимото, множествена склероза, лупус и други, се разболяват най-често през този сезон. Особено при втората група, имунната система работи срещу здравите тъкани и клетки в организма, което води до грип и настинки по-често от обичайното за други хора.
Освен витамините и добавките, които личните лекари изписват на малки и големи за подобряване на имунната система, има и редица противовъзпалителни храни, които може да включим в менюто си. Те могат да елиминират или намалят възпалението, с което се усеща облекчение и вирусите стоят надалеч.
6 от най-популярните храни за по-здрава имунна система
Джинджифил
Джинджифил, лимон и мед. Това е идеалната комбинация, с която да насърчите работата на имунната система. Коренът има леко пиперлив, а за някои дори странен вкус, но върши чудеса в грипния сезон. Фитонутриентите в джинджифила са полезни при хора с автоимунни заболявания, показва доклад на списание „Arthritis“ от 2014 г.
Както при хора с хронични заболявания, така и при здрави, настърганият на ситно джинджифил, смесен с прясно изцеден сок от лимон и подсладен с мед, облекчава болките в гърлото и го загрява. Той елиминира възпалението и предотвратява по-сериозно боледуване.
Все пак, добре е да знаете, че джинджифилът трябва да се приема в малки дози (до едно парче колкото половината на показалеца на ден). Той може да разреди кръвта, затова някои хора трябва да се консултират с лекуващия лекар преди да го използват.
Бобени култури
Много диети и режими на хранене не препоръчват яденето на боб, защото той е пълен с повече въглехидрати, но все пак той трябва да присъства на масата ни през зимата. Причината е, че е изключително добра противовъзпалителна храна и ценен източник на протеини, които изграждат клетките и поддържат имунната система.
Някои видове фасул и други бобови култури са богати на фолиева киселина и витамини от група В. Освен това съдържат калий, магнезий и фибри, обяснява д-р Ким Ларсън, говорител на Академията по хранене и диететика в САЩ.
За хората, които имат артрит, той препоръчва да консумират боб поне веднъж седмично.
Кисело мляко
Българското кисело мляко е всепризнато в цял свят като естествен пробиотик. То съдържа бактериите Streptococcus thermophilus и Lactobacillus bulgaricus, а те се грижат за функциите на имунната система и ни предпазват от вирусите. Живеейки в червата, те подпомагат храносмилането и отблъскват патогенните микроорганизми, виновни за това ние да боледуваме.
Lactobacillus Bulgaricus има способността да променя баланса на pH на стомашно-чревния тракт и намалява/предотвратява чревните инфекции. Смята се че тя отделя нещо като натурален антибиотик, който прави имунната система по-здрава.
Зеленолистни зеленчуци
Кейл, спанак, броколи, рукола, брюкселско зеле, червено цвекло, коприва... Тези храни са пълни с витамини и минерали. Трябва да ги похапвате през зимата, друг е въпросът колко от тях са без пестициди.
По-тъмните зеленолистни като спанака, например, са чудесна храна, подсилваща имунната система, обяснява д-р Ларсън. Той съдържа витамин С и К, фолиева киселина и мощни антиоксиданти. Последните неутрализират свободните радикали, които могат да увредят клетките.
Зехтин
Ако искате да сте по-здрави в сезона на вирусите, заменете олиото с качествен зехтин!
„Две или три супени лъжици зехтин екстра върджин всеки ден могат да подсилят имунната ви система, тъй като зехтинът има противовъзпалителни свойства и е добър източник на антиоксиданти“, обяснява Ларсън.
Зехтинът екстра върджин е с висока концентрация на антиоксиданти, които прочистват тялото от токсини. Може да се използва за овкусяване на основни ястия и салати. Дори някои хора взимат по една малка лъжичка на гладно.
Риба
Човек трябва да яде поне един път седмично риба, а през зимата е по-добре да купувате такава с по-мазно месо, съдържащо омега-3 и 6. Такива са сьомга, скумрия и херинга.
Хората с ревматоиден артрит трябва да консумират риба до три пъти седмично. Някои ревматолози препоръчват и рибено масло за по-силен имунитет и намаляване на възпалението в тялото (по данни на „Journal of Leukocyte Biology“ от 2013 г.).
Бонус
Пийте чай
Някои билки също могат да помогнат в борбата с възпалението. Пийте повече зелен чай, за да засилите имунната си система. Според лабораторно проучване, публикувано в Arthritis Research & Therapy през 2014 г., полифенолът в него е полезен срещу възпаление и при автоимунни заболявания като артрит.
Все пак, трябва да знаете, че зеленият чай е доста силен и може да ви разтрепери, защото е почти като кафе.
Източник: tialoto.bg
Най-големият Здравен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на здравеопазването, медицината и подържането на здрав дух и здраво тяло. Свързващ Ви с най-добрите доктори, лечебни заведения и ветеринарни клиники. Предоставящ Ви възможността за онлайн запазване на часове. Zdravenportal.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за здравни услуги, съвети и специалистите и заведенията, които ги предлагат.
Copyright ©2015 - 2025 www.zdravenportal.com by WebSolution Ltd.