11 от най-добрите храни, богати на пробиотици

Грижата за чревното здраве трябва да е приоритет за всеки. Някои теории твърдят, че именно там се "крие" имунитеът и силата на имунната ни система е пряко свързана с чревната флора.

Пробиотиците са храна за добрите бактерии, които са много важни за цялостното ни здраве - подобряват храносмилането, насърчават здравето на сърцето.

Ето и списък на най-добрите храни, богати на пробиотици, които са изключително здравословни.

  1. Кисело мляко

Киселото мляко е един от най-добрите източници на пробиотици. Както знаете, то се произвежда чрез ферментация на мляко и добавянето на подходяща закваска.

Консумирането на кисело мляко има много ползи за здравето, включително и за костите, заради наличието на калций. Подходящо е и за хора с високо кръвно налягане.

Киселото мляко намалява симптомите, причинени от приема на антибиотици (нали знаете, че когато пиете антибиотик е добре да приемате пробиотици - последните може да са от естествен източник, като киселото мляко). Освен това, млечният продукт помага за облекчаване на симптомите при синдром на раздразненото черво.

Имайте предвид, че не всички млека съдържат пробиотици, голям процент от киселото мляко, предлагано в магазина, е с контролирано съдържание на бактерии, което е по-скоро близо до нулата. За да имате наистина полезно кисело мляко, най-добре е да си го приготвите сами.

  1. Кефир

Кефирът e ферментирала млечна напитка. Приготвя се чрез добавянето на кефирни зърна в краве или кисело мляко.

Кефирните зърна не са зърнена култура, а по-скоро млечнокисели бактерии и мая, които приличат малко на карфиол.

Думата кефир произлиза от турската дума Keyif, което означава "да се чувстваш добре".

Кефирът подобрява здравето на костите, помага при проблеми с храносмилането и предпазва от инфекции.

Докато киселото мляко е най-известната пробиотична млечна храна, кефирът значително го превъзхожда, като по-добър източник на пробиотици. Той съдържа някои основни щама добри бактерии.

  1. Кисело зеле

Киселото зеле е традиционно за България и може би всеки знае как да го приготви в домашни условия. То заражда живи бактерии и е една от най-добрите пробиотични храни. Съдържа витамини С, В и К, натрий, желязо и манган, богато е на фибри. Антиоксидантите лутеин и зеаксин, важни за здравето на очите, също се съдържат в киселото зеле.

Важното е, ако решите да купувате готово, то да не е пастьоризирано, защото по този начин се убиват живите бактерии.

  1. Темпе

Темпе е ферментирал соев продукт, който се оформя като твърда питка. Родината на темпе е Индонезия, но с времето става популярно из целия свят, като заместител на месото.

Ферментацията извършва интересен процес върху продукта. Обикновено соята съдържа големи количества фитинова киселина, която намалява усвояването на желязо и цинк.

По време на ферментацията, се намалява количеството на тази киселина, което от своя страна увеличава абсорбцията на минерали.

Освен това чрез процеса се произвежда витамин В12, който обикновено не се намира в соята. Така че, ако сте вегетарианци, добавянето на темпе към менюто ви има още по-голям смисъл.

  1. Кимчи

За разлика от нашенското кисело зеле, кимчи е корейска гарнитура. Основната му съставка често е зеле, но може да бъде и от други зеленчуци. Добавя се микс от люти подправки - лют пипер на люспи, чесън, джинджифил, лук, сол.

Кимчи съдържа бактерии Lactobacillus kimchii. Приготвено от зеле, е с високо съдържание на витамин К, рибофлавин и желязо. Не е трудно да си го приготвите сами у дома.

  1. Мисо

Мисо е японска подправка - паста. Традиционно се приготвя от ферментиране на соя и добавянето на гъба, наречена кой (koji).

Мисо може да се направи не само от соя, но и да се добавят ръж, ечемик, ориз.

Най-често се използва при направата на супа.

Пастата съдържа фибри, богата е на различни витамини и минерали, растителни съединения, витамин К, манган и мед.

Проучване съобщава, че консумацията на мисо се свързва с по-нисък риск от развитие на рак на гърдата при жените, както и намалена опасност от инсулт.

  1. Комбуча

Комбуча е ферментирала напитка от черен или зелен чай.

Популярната течност се получава при добавянето на "гъба", симбиотична колония от бактерии и дрожди. Те живеят и се размножават в среда от зелен или черен чай, в друг чай няма да се получи.

  1. Туршии и кисели краставички

Туршиите и киселите краставички също са пълни с пробиотици. Те се оставят да ферментират за известно време, използвайки собствените си естествени бактерии. При този процес те стават кисели.

С ниско съдържание на калории са и са пълни с полезни бактерии, но за целта, трябва да бъдат оставени да ферментират естествено. Приготвени с готови миксове и оцет, не съдържат живи пробиотици.

  1. Мътеница

Има два вида мътеница - домашна традиционна и култивирана. Само традиционната съдържа полезни пробиотици и представлява остатъчната суроватъчна течност, получена при добива на масло.

Този вид мътеница се консумира главно в Индия, Непал и Пакистан.

Мътеницата, която може да намерите в магазина, няма никакви пробиотици.

Истинската напитка съдържа освен полезните бактерии и В12, рибофлавин, калций и фосфор.

  1. Нато

Нато е ферментирал соев продукт като темпе и мисо.

Обикновено се сервира за закуска или като заместител на ориза. Има характерна миризма, богат е на протеини, витамин К2. Проучване сред възрастни японци установява, че тези, които консумират редовно ферментиралите зърна, са с по-висока плътност на костите.

Също така нато понижава риска от остеопороза.

  1. Някои видове сирена

Да, може би ви изненадваме, но по време на зреенето на някои сирена, се случва ферментация. Добри източници на пробиотици сред видовете са гауда, чедър, котидж.

Сирената съдържат протеини, витамини и минерали, като калций, витамин В12, фосфор и селен.

Източник: framar.bg

До мен


Мобилното приложение "До Мен" е направено с цел да улесни максимално достъпът на потребителя до всички полезни, необходими и нужни за него услуги, като му осигури най-близка дестинация, придружена с навигация и контактна информация за търсената от потребителя услуга. Важното за нас е да създадем за потребителите на приложението удобство и комфорт при намирането, свързването и достигането на желаните от тях услуги.

Medical Organizer


Medical Organizer е софтуер, изграден специфично за всички клиенти на zdravenportal.com, за да оптимизира и улесни връзката между пациента и здравните специалисти.
Използвайки Medical оrganizer, имате възможността да структурирате графика си, да планирате и разпределяте безпроблемно ангажиментите си, да контролирате цялостния работен процес и да комуникирате изключително лесно с настоящите и бъдещи Ваши пациенти.

Вижте още...

Zdravenportal.com
най-функционалният и посещаван сайт за здравеопазване в България

Най-големият Здравен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на здравеопазването, медицината и подържането на здрав дух и здраво тяло. Свързващ Ви с най-добрите доктори, лечебни заведения и ветеринарни клиники. Предоставящ Ви възможността за онлайн запазване на часове. Zdravenportal.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за здравни услуги, съвети и специалистите и заведенията, които ги предлагат.