Много от нас знаят какво трябва да направят в дългосрочен план, за да се почувстват по-здрави психически и физически, да бъдат по-устойчиви на стреса и несгодите. Правилното хранене, добрият сън, ограничаването на кофеина и консумацията на алкохол, редовното упражняване, отделянето на време за социализация и разходки на открито са все здравословни навици, които могат да допринесат значително за нашето физическо и емоционално здраве. Но когато сме затънали в задължения и преживяваме поредица от стресови житейски събития, просто да се грижим за себе си по здравословни начини, може да изглежда смазващо само по себе си.
Когато се окажете в такъв период, дългосрочният план невинаги означава много. Въпреки че винаги трябва да се стремим да се грижим за себе си във времето, ето някои неща, които могат да помогнат веднага да намалим нивото на стрес, да успокоят ума и тялото ни.
Бавно дишане. Един от класическите първи признаци на повишена стресова реакция е ускореното плитко дишане. Много пъти дори не осъзнаваме, че го правим, но е много трудно да запазим спокойствие въпреки всичко, когато не получаваме достатъчно кислород. Вдишайте бавно през носа и още по-бавно издишайте през устата си. Опитайте да увеличите продължителността на времето, което отделяте за всеки дъх и гледайте как коремът ви се разширява, докато оставяте въздухът наистина да го изпълни.
Потърсете нещо или някого, което/който ви кара да се смеете. Смехът може да бъде толкова мощно облекчаване на стреса, че той дори е включен в групи за лечение на рак. Физическият процес на смеха може да понижи кръвното налягане, а също така да ни даде ментална почивка, която е спасително въже в моменти на стрес. Не сте се смели скоро? Потърсете повод. Може да се изненадате от ефекта, дори ако в началото се чувствате сякаш го правите насила.
Подхранвайте сетивата си. Една от причините ароматерапията да бъде полезна е, че новите миризми могат да стимулират различни части на мозъка ни, в допълнение към вярванията за специфичната сила на различните аромати. Миризмите също са тясно свързани със спомените, така че можете да използвате това в своя полза, както когато канелата ви отведе в щастливата кухня на баба ви. Може също да се гушнете в топло, меко одеяло или да си вземете гореща баня.
Прегърнете някого, когото обичате. Има причина прегръдката и гушкането да са толкова често срещан начин за изразяване на обич в различните култури: усещането е успокояващо. Съществуват доказателства, че особено ако част от онова, което понижава настроението ви, е междуличностно, тогава прегръдката може да помогне да повдигнете настроението си.
Реализирайте нещо малко. Понякога част от чувството, че сме смазани, е да вярваме, че имаме толкова много работа, че никога няма да постигнем напредък. Ако задачите са онова, което ви стресира, изберете едно мъничко, конкретно нещо, което да реализирате. Нуждаете се от допълнителна помощ? Опитайте правилото за петте минути.
Помогнете на някого. Доказано е, че помагането на другите повишава настроението. Въпреки че да правите нещо за някой друг, може да се усеща като последното нещо, което искате да предприемете, когато чувствате, че самите вие имате нужда от грижа, простият акт на доброта може да ви помогне да поставите нещата в перспектива и да ви накара да се чувствате свързани.
Запишете чувствата си. Етикетирането на вашите емоции може да улесни управлението им. Това вероятно е част от причината изповедта пред другите за това, което преживяваме, да помага толкова много. Но дори и да не включвате никой друг, просто „да говорите“ за чувствата си, като ги етикетирате и запишете – може да ви накара да видите нещата по-ясно и да направи това, през което преминавате в този момент, да се усеща по-лесно управляемо.
Изразявайте благодарност. Изразяването на благодарност – дори когато усещате, че всичко е против вас – може да подобри вашето емоционално благополучие. Може да се почувствате по-добре, призовавайки чувства на благодарност, когато се чувствате разстроени от това, което ви се случва в живота. Но благодарността не означава да се радвате за всичко лошо в живота, което ви се е случило. Става въпрос за желанието да видите живота си в цялост и да признаете, че може да има красота и сила дори в несъвършенствата.
Визуализирайте безопасното си място. Ако централната ви нервна система почувства, че е под заплаха, може да е трудно да убедите тялото си, че трябва да се отпусне. Един потенциален начин да направите това е да визуализирате място, на което се чувствате сигурно и е успокояващо за вас, дори ако това е фантазно място, където някога сте били. Нежни вълни на плажа, дълбоко синьо небе над буйна гора, развихрете фантазията си. Ако успеете да затворите очи и да се прехвърлите там психически, успокоявайки ума си, тялото ви може да последва примера.
Вземете малко свеж въздух, природа и слънчева светлина. Излизането навън – дори само за 5-минутна разходка – може да ви помогне да се нулирате психически. За хората, които страдат от сезонния подтип на депресия – известен също като сезонно афективно разстройство – получаването на достатъчно дневна светлина е от решаващо значение. Малко слънце може да повдигне настроението ви. А зеленината – дори и да е под формата на стайно растение – също оказва положителен емоционален ефект.
Източник: framar.bg
Най-големият Здравен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на здравеопазването, медицината и подържането на здрав дух и здраво тяло. Свързващ Ви с най-добрите доктори, лечебни заведения и ветеринарни клиники. Предоставящ Ви възможността за онлайн запазване на часове. Zdravenportal.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за здравни услуги, съвети и специалистите и заведенията, които ги предлагат.
Copyright ©2015 - 2025 www.zdravenportal.com by WebSolution Ltd.