Затлъстяване и бременност - какво трябва да зная?

За последното десетилетие затлъстяването засяга все повече хора. Не само възрастното население увеличава килограмите си, но тази тенденция се наблюдава и при младите. Заседналият начин на живот, гледането


на телевизия, седенето пред компютъра и лошото хранене се отразяват върху здравето с натруването на телесни мазнини. 

Затлъстяването директно се отразява върху факторите на здравето. Жените, страдащи от затлъсяване, много по-често развиват допълнителни заболявания като високо кървно налягане, диабет или сърдечна болест.

Същевременно с това, честотата на затлъстяването по време на бременност също се увеличава. Допълнителните килограми се отразяват върху здравето на бъдещата майка, плода и влияе дори върху първите дни на новороденото. 

Клиничното определение за затлъстяване зависи от индекса на телесна маса (Body Mass Index - BMI), който се измерва, като се раздели телесната маса в килограми на височината в метри на квадрат. Затлъстяване се дефинира чрез формулата като индекс на телесната маса на 30 кг/м2.

Жените по време на бременност трябва да определят с колко могат да наддадат на килограми спрямо своя индекс на телесна маса преди забременяването. За да постигнат целта си бременността на премине по най-здравословния начин се съветва жената да забременее, когато е с иделни килограми за ръста си. 

Жените с нормална телесна маса качват здравословно около 11,5 кг до 16 кг по време на бременност. Тези с наднормено тегло (BMI между 25 и 29.9) могат наддадат със 7 до 11.5 кг, а тези, страдащи от затлъстяване с индекс на телесна маса над 30 не бива да качват повече от 7 кг по време на бременността си.

Здравословното качване на килограми по време на бременност става с добър режим на хранене. Храната, която се приема, трябва да е вкусна, разбира се, но също така питателна и пълна с важни съставки като микроелементи и витамини. В допълнение към храненето идва физическата активност. Всяка бременна, на която не е забраменено от здравно лице, може всекидено да изпълнява лесни и леки упражнения. 

Липсата на контрол на телесната маса преди или по време на бременността оказва влияние върху бременноста и нейното следене. Обикновено при повечето жени ултразвуковата оценка е най-точна между 18-тата и 22-рата гестационна седмица. 

Възможността на ехографа на оцени структурите на плода до голяма степен зависи от майчиното телосложение. Около 15% от структурите, който обикновено се виждат, се визуализират субоптимално при жени, страдащи от затлъстване. Предизвиталествата пред ултразвуковото изследването водят до трудно оценяване на плода и до завишане на неоткритие на време анималии. Затлъстняването на бременната се асоциира със сърдени дефекти, лицеви цепки и дефекти на кореманта стена на плода.

Затлъстяването се отразява върху здравето на жените, които искат да забременеят или вече са бременни. Допълнителните килограми влияят не само на бъдещата майка, която е подложена на риск от развитие на състояния като хипертония, диабет или сърдечни заболявания, но и на детето вътре в утробата, а дори и след това. (Към първа част на материала)

Бременните с допълните килограми са изложени на двойно по-голям риск от разбитие на хипертензивни заболявания (повишаване на кръвното налягане). Сериозното затлъстяване утроява възможността. Освен, че по-често се наблюдава хипертонични състояния, те също така се оказва и по-сериозни, с по-тежка клинична картина. 

Високото налягане не бива да се наблюдава по време на бременност, защото то уврежда стенитe на кръвоносните съдове. Стените им стават ригидни и кръвният поток се затруднява. Засягат се кръвоносните съдове на плацентата, който са от изключително значение за доставката на хранителни вещества и кислород към плода. Това означа, че затлъстяването по време на бременност води до хипертония, която уврежда съдовете на плацентата и излага плода на риск от изоставане в растежа.

Друго състояние, което може да се срещне по-често при бременни с повече килограми, е гестационният диабет. Рискът се увеличава четирикратно спрямо бременни с нормална телесна маса. При това заболяване се развива инсулинова резистентност, кръвната глюкоза (захар) се увеличава и през плацентарната бариера преминава в кръвообращението на плода. 

Повече глюкоза означава повече енергия и плодът започва диспропорционално да расте. Натрупва се маса в областта на корема, вътрешните органи се увеличават по размер, без това да е необходимо. Развива се макросомия (увеличен размер и маса на плода). Макросомията се свързва със забавено съзряване на белите дробове на плода и с повече усложения по време на раждането. 

Най-лесната и ефективна профилактика срещу развитието на гестационен диабет остава ежедневната физическа активност. Леките упражнения за по 25-40 минути 3-4 пъти в седмицата намалява кръвната захар след хранене, а така се намалява и употребата на инсулин за контрол нивата на глюкозата. 

Затлъстяването и макросомията на плода усложняват раждането също. Например при родилки с нормална телесна маса в около 14% от случаите има нужда нормалното раждане да премине към Цезарово сечение поради настъпило усложнение в хода му. Този процент стига до 43% при жените, страдащи от затлъстяване. 

Освен, че по-често се стига до Цезатово сечение, усложенията от интервенцията се развиват също с увеличена честота. По-тежките бременни са изложени на завишен риск от кръвозагуба над литър, по-дълъг престой в болницата поради развитие на постоперативна инфекция, която по данни достига до 12%.

В борбата за здравословна бременност трябва да се разбере важността на телесната маса на бъдещата майка. Питателната и богата на витамини храна и всекидневната физическа активност стоят в основата на бременност, изложена на по-малко рискове.

 

Източник:Puls.bg

До мен


Мобилното приложение "До Мен" е направено с цел да улесни максимално достъпът на потребителя до всички полезни, необходими и нужни за него услуги, като му осигури най-близка дестинация, придружена с навигация и контактна информация за търсената от потребителя услуга. Важното за нас е да създадем за потребителите на приложението удобство и комфорт при намирането, свързването и достигането на желаните от тях услуги.

Medical Organizer


Medical Organizer е софтуер, изграден специфично за всички клиенти на zdravenportal.com, за да оптимизира и улесни връзката между пациента и здравните специалисти.
Използвайки Medical оrganizer, имате възможността да структурирате графика си, да планирате и разпределяте безпроблемно ангажиментите си, да контролирате цялостния работен процес и да комуникирате изключително лесно с настоящите и бъдещи Ваши пациенти.

Вижте още...

Zdravenportal.com
най-функционалният и посещаван сайт за здравеопазване в България

Най-големият Здравен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на здравеопазването, медицината и подържането на здрав дух и здраво тяло. Свързващ Ви с най-добрите доктори, лечебни заведения и ветеринарни клиники. Предоставящ Ви възможността за онлайн запазване на часове. Zdravenportal.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за здравни услуги, съвети и специалистите и заведенията, които ги предлагат.