Страдате от гастрит, Спазвайте хранителен режим

Всеки знае, че гастритът е възпаление на стомашната лигавица, съпроводено с неприятна болка и парене по хода на хранопровода (киселини). Освен неприятното усещане заболяването е причина за намалено усвояване на важни нутриенти.

Хроничният гастрит може да доведе до сериозни усложнения, но добрата новина е, че заболяването е лечимо посредством медикаменти, а в някои случаи само с промяна в диетата и начина на живот.

В повечето случаи острите симптоми отшумяват за седмица, две след прилагане на диета и премахване на причинителя на възпалението.

Няколко ограничения трябва да спазвате при обострен гастрит – хранете се по малко и на често, избягвайте употребата на нестероидни противовъзпалителни (Nimesulide, Ibuprofene, Piroxicam, Diclofenac и т.н.), ограничете употребата на алкохол, спрете цигарите, намалете стреса.

Всеки човек с гастрит реагира по различен начин на различните храни за това е най – добре да започнете диета по метода на изключването. Следите кои храни обострят състоянието и ги премахвате от менюто си.

Кои са храните, които трябва да избягвате при гастрит?

 
-    Цитрусови плодове и сокове. Портокал, лимон, грейпфрут, лайм съдържат големи количества естествени киселини, които обикновено са полезни. При страдащите от гастрит те могат да са причина за обостряне на заболяването. Клинични тестове показват, че цитрусите подпомагат освобождаването на невротрансмитери, които засилват болката при хора с възпаление на стомаха.


-    Домати. Подобно на цитрусите, доматите също са киселинна храна и могат да раздразнят чувствителния стомах. Малки количества при някои хора може да не са проблем. При други се налага пълното им премахване от диетата.

-    Мляко и млечни продукти. Години наред се смяташе, че млякото защитава стомашната лигавица. Оказва се, че това не е така. Калцият и аминокиселините в млякото стимулират отделянето на стомашна киселина и влошават симптомите на гастрит. Проверете как се отразява консумацията на мляко при вас. Ако не усещате влошаване на симптомите няма причина да изключите тези така полезни продукти от менюто си.

-    Алкохол. Редовната консумация на алкохол уврежда стомашната лигавица и засилва стомашните болки.

-    Кофеин. Сам по себе си кофеинът не предизвиква гастрит или язви, но може да влоши симптомите. Той е с киселинен характер и може да предизвика болки и парене зад гръдната кост.

-    Пикантни храни. Те също не са причина за поява на болестта, но засилват симптомите на вече съществуващо състояние. Такива храни са люти чушки, къри и др.

-    Избягвайте пържените храни, храните с добавена захар, чипсове, транс мазнини. Всички те влошават състоянието.

Кои храни се препоръчват при гастрит и стомашни язви?

-    Храни, съдържащи антиоксиданти. Такива са храни богати на вит. C (чушки, броколи, шипки и др.), вит. А (черен дроб, моркови, кайсии), флавоноиди (всикчки плодове и зеленчуци ги съдържат). Те намаляват възпалението и подобряват храносмилането. Източници на антиоксиданти са всички пресни плодове и зеленчуци. Особено препоръчителни при гастрит са: лук, тиква, чушки, листни зеленчуци, артишок, аспержи, селъри, фенел, джинджифил, куркума, боровинки, ябълки и др.

-    Пробиотични храни. Проучвания сочат, че приемът на пробиотици подпомага лечението на H.pylori. Основен източник на пробиотични бактерии са млечните продукти (ако се чувствате добре след консумацията им). Пробиотиците повлияват възпалението и образуването на стомашна киселина.

-    Чесън. Спори се за влиянието на чесъна при гастрит. Спрямо някои проучвания той обостря гастритното състояние и болката. Други проучвания твърдят, че той е естествен противовъзпалителен агент и повлиява благоприятно заболяването. Нещо повече – ежедневната консумация на чесън има протективен ефект относно възпалитените състояния на стомаха и хранопровода. 

-    Храни богати на фибри. Фибрите оказват благоприятен ефект при гастрит и други заболявания на храносмилателната система. Проучвания твърдят, че богата на фибри храна намалява риска от развитие на стомашни язви с до 60%. Източници на фибри са варивата (боб, леща), бадеми, чия и т.н.

-    Омега 3 мастни киселини и протеини. Те подпомагат регенерацията на стомашната и чревната лигавица и намаляват възпалението. Включете, веднъж седмично, риба в менюто си. Омега 3 киселини се съдържат и в авокадото, зехтина и др. Протеини се съдържат в месото, яйцата, рибата.



 

Източник:Puls.bg

До мен


Мобилното приложение "До Мен" е направено с цел да улесни максимално достъпът на потребителя до всички полезни, необходими и нужни за него услуги, като му осигури най-близка дестинация, придружена с навигация и контактна информация за търсената от потребителя услуга. Важното за нас е да създадем за потребителите на приложението удобство и комфорт при намирането, свързването и достигането на желаните от тях услуги.

Medical Organizer


Medical Organizer е софтуер, изграден специфично за всички клиенти на zdravenportal.com, за да оптимизира и улесни връзката между пациента и здравните специалисти.
Използвайки Medical оrganizer, имате възможността да структурирате графика си, да планирате и разпределяте безпроблемно ангажиментите си, да контролирате цялостния работен процес и да комуникирате изключително лесно с настоящите и бъдещи Ваши пациенти.

Вижте още...

Zdravenportal.com
най-функционалният и посещаван сайт за здравеопазване в България

Най-големият Здравен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на здравеопазването, медицината и подържането на здрав дух и здраво тяло. Свързващ Ви с най-добрите доктори, лечебни заведения и ветеринарни клиники. Предоставящ Ви възможността за онлайн запазване на часове. Zdravenportal.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за здравни услуги, съвети и специалистите и заведенията, които ги предлагат.